• Titulinis
  • Grupės naujienos
  • Šiaulių gatvės namas kyla iš dulkių

    Prieš trejus metus nugriuvusios Šiaulių namo dalies atstatymo darbai juda į pabaigą. Tačiau 2007-ųjų žiemą benamėmis tapusios šeimos Kalėdas greičiausiai dar švęs laikiname būste.

     
    Įsipareigojimai – laiku

    Išorinė griuvusio namo siena iš baltų plytų iškilo prie pat modernaus „Mikalojaus žiedo" komplekso, kurį statant esą ir įvyko lemtinga Šiaulių gatvėje 8 numeriu pažymėto namo nelaimė. Žiūrint iš išorės, fasadas beveik baigtas – teliko apdaila. Šiuo metu vyksta ir stogo dengimo darbai. Jis klojamas plėvele, o po kelių savaičių – ir čerpėmis. Šiltinamos namo sienos, bus sudėti pagal šiuolaikines technologijas pagaminti langai. Rengiamos vidaus komunikacijos, inžineriniai tinklai.

    „Darbai vyksta pagal grafiką. Jie organizuoti taip, kad iki Kalėdų būtų galima pastatą atiduoti naudoti ir gyventojai galėtų persikelti", – sakė projektą koordinuojančios bendrovės „Panevėžio keliai" plėtros direktorius Eugenijus Rečiūnas. Jis užtikrino, kad darbai vyksta sklandžiai ir prisiimtus įsipareigojimus gyventojams pavyks įvykdyti laiku.

    Treji metai socialiniame bute

    Darbų eigai priekaištų neturi ir projekto vadovas Henrikas Štaudė. „Jei kurie nors darbai užtrunka ilgiau, kiti atliekami greičiau, todėl vyrauja pusiausvyra ir iš esmės pagal grafiką spėjame. Esu labai patenkintas „Eikos statybos" darbu: viskas daroma tvarkingai, kruopščiai, atsakingai, pagal projektą", – sakė H.Štaudė.

    Pasirašius sutartį su generaline rangove bendrove „Eikos statyba" dar kovą buvo parengtas sugriuvusios namo dalies atstatymo techninis projektas. Balandį prasidėjo realūs darbai: buvo pakloti pamatai, užfiksuoti kiekvieno buto defektai, įvertintos ir su gyventojais suderintos jų šalinimo, remonto sąnaudos, sudarytos reikalingų darbų sąmatos.

    Darbų sąraše numatyta sutvarkyti ir bendro naudojimo erdves: laiptines, stogą, fasadus. Sutartyje numatyta darbų trukmė -devyni mėnesiai, todėl pagal planą statybininkai turėtų išsiskirstyti lapkritį. Tačiau Kalėdų atstatytų butų gyventojai namuose turbūt nešvęs. Trejus metus savivaldybės suteiktame socialiniame būste Pilaitėje įstrigusi Laura Balčiūnaitė-Taraškienė padėtį vertina realiai. „Manau, gruodį bus baigti darbai, tačiau mums dar reikės įsirengti buto vidų. Tai irgi užtruks. Tačiau labai džiaugiamės, kad pasirašius taikos sutartį darbai juda sklandžiai ir nėra vilkinami", – kalbėjo L.Balčiūnaitė-Taraškienė.

    Į praeitį nesižvalgys

    Klausimai, kilę atstatant Šiaulių gatvės namo dalį, sprendžiami kas savaitę vykstančiuose susitikimuose, kuriuose dalyvauja visos projekto šalys ir darbus vykdantys rangovai. „Darbų kokybė kol kas abejonių nekelia. O apie praeitį nėra ko kalbėti: pasirašydami taikos sutartį nusprendėme kaltų neieškoti. Mums bus atlyginta žala ir gyvenimas tekės sena vaga. Procesas truko ilgiau nei tikėjomės, tačiau šviesa tunelio gale jau matyti. Ačiū žiniasklaidai, kuri mūsų neužmiršo, savivaldybei už palaikymą", – kalbėjo atstatomo namo gyventoja Aušra Pakėnienė.

    Po griūties ji su šeima liko gyventi bute, kuris ribojasi su nugriuvusia namo dalimi. „Mūsų butui irgi buvo pakenkta: yra įtrūkimų sienose, žiemą skverbėsi drėgmė, įsimetė pelėsis", – pasakojo gyventoja. Nelengvas ir namo atstatymo periodas. „Nuolat bilda. Tarėmės, kad statybininkai nepradėtų dirbti anksčiau nei 7.30 vai., kai vaikai išeina į mokyklą, žmonės – į darbus", – sakė A.Pakėnienė.

    Baidosi istorijos šleifo

    Bendra namo atstatymo ir kompensacijų gyventojams suma siekia 3 mln. litų. Šalims susitarus, skaičiai nedetalizuojami. Tačiau neslepiama, kad darbus kone lygiomis dalimis sutiko kompensuoti trys įmonės: „Mikalojaus žiedo" apartamentus greta stačiusios ir esą namo griūtį sukėlusios bendrovės „Constructus" pagrindinis akcininkas bendrovė „Panevėžio keliai", apartamentų plėtotoja „Sektor" ir draudimo bendrovė „If". „Aktyviai dalyvavome procese, siekdami išspręsti viso kvartalo gyventojams rūpimą bėdą. Dėjome pastangas, kad Šiaulių gatvė vėl būtų miela vieta gyventi, o ši nemaloni istorija – pamiršta", -kovą kalbėjo „Sektor" projekto vadovas Robertas Liudvinavičius. „Mes, kaip statybų vykdytojo civilinę atsakomybę draudusi bendrovė, jau esame kompensavę nuostolius dėl gyventojų kilnojamojo turto praradimo, dabar esame pasirengę sumokėti už statybos darbus. Džiugu, kad procesas vyksta taip, kaip buvo suplanuota, pasirašant šalių taikos sutartį," – sakė draudimo bendrovės „If" žalų centro vadovas Audrius Smaliukas.

    Dienraštis primena, kad 2009 m. pabaigoje visų suinteresuotų šalių pastangomis buvo pasiektas susitarimas atstatyti 2007 m. sausio 25 d. įgriuvusį Šiaulių g. 8 namą Vilniaus senamiestyje ir atlyginti gyventojams patirtą žalą. Taikos sutarčių pagrindu dar 2009 m. gyventojams buvo pradėtos mokėti piniginės kompensacijos.

    Ilgas bylinėjimasis baigėsi taika

    Didžioji griūtis Šiaulių gatvėje įvyko 2007-ųjų sausio pabaigoje. Tąkart be pastogės liko penkių asmenų šeima, komercinių patalpų neteko „Ajurvedos centro" savininkai. Kitų aštuonių šeimų butai taip pat buvo gerokai apgadinti. Iš avarinės būklės namo visos aštuonios šeimos buvo nedelsiant evakuotos, joms išmokėtos 10 tūkst. litų dydžio kompensacijos, pasiūlyta prisiglausti socialiniuose būstuose. Nelaimės priežastis tyrusi Vilniaus miesto savivaldybės komisija 2007 m. gegužės pabaigoje konstatavo, kad XIX a. pab. statybos namas Šiaulių gatvėje griuvo pastato pagrindą paplovus vandeniui, o vandentiekio avarija Įvyko dėl netinkamai vykdytų kolektoriaus statybos darbų – buvo pažeistas vandentiekio šulinys. Šalia griuvusio namo statybos darbus vykdžiusi Įmonė „Constructus" nesutiko su Vilniaus savivaldybės komisijos pateiktomis išvadomis ir ragino išnagrinėti visas galimas įvykio priežastis.

    Beveik dvejus metus bylinėjusiosi teismuose šalys pasirašė taikos sutartį. Pagal ją gyventojai atsisakė ieškinių teismuose, o bankrutuojančios bendrovės „Constructus", kuri iki 2008 m. pavasario buvo „Mikalojaus žiedo" projekto generalinė rangovė, įsipareigojimus atstatyti namą prisiėmė pagrindinė jos akcininke – įmonė „Panevėžio keliai". Vilniaus apygardos teismo 2010 m. liepos 1 d. nutartimi bendrovei buvo iškelta bankroto byla, tačiau nutartis neįsiteisėjusi. Apeliacine tvarka kreditoriai ją apskundė, nes netenkino siūloma bankroto administratoriaus kandidatūra. Generalinė rangovė – bendrovė „Eikos statyba" – buvo išrinkta per konkursą.
      
     
    Informacija: "Vilniaus diena"