Šiandien naujo būsto pasirinkimas Vilniuje – itin platus. Ir nors visam naujam būstui galioja tie patys energetiniai bei inžineriniai reikalavimai, juos pasiekti yra daugybė būdų, todėl sprendimai skiriasi tiek priklausomai nuo būsto klasės, tiek nuo konkrečių vystytojų pasirinkimų. Pradedame naują skiltį, kuri, tikimės, padės besirenkantiems naują būstą priimti geriau informuotus sprendimus, susijusius su inžinerinėmis sistemomis, o tuo pačiu – būsimo gyvenimo kokybe.
Vėdinimas. „Atsižvelgiant į dabartinius energinius reikalavimus, pastatai tapo itin sandarūs, todėl juose būtina įrengti priverstinę vėdinimo sistemą. Reikia užtikrinti oro apykaitą patalpose, nes dėl aukšto sandarumo lygio ji natūraliai nesusidarytų ir patalpose turėtume prastą oro kokybę. Tai reikštų per didelę drėgmę, dėl kurios rasoja langai, per didelę CO2 koncentraciją, dėl kurios jaustumėmės nepailsėję ir prastai išsimiegotume, užsistovėtų nemalonūs kvapai. Nevėdinamose arba nepakankamai vėdinamose patalpose kaupiasi mikrobai ir susidaro puiki terpė virusų sklidimui,“ – pasakoja Rasa Pečiulaitė, EIKA energetikos projektų vadovė.
Rinkoje šiuo metu rasite skirtingų vėdinimo sprendimų:
- Natūralus vėdinimas (seno tipo sprendinys, kuris neveikia sandariuose A, A+ ir A++ klasės pastatuose).
- Mechaninis vėdinimas, t. y. paduodamas ir/arba ištraukiamas oras (be rekuperacijos). Tai yra ventiliatoriai oro ištraukimui ar oro padavimui į patalpas arba orlaidės.
- Mechaninis vėdinimas su rekuperacija: (1) individualiai butui įrengtas ortakinis rekuperatorius, (2) sieniniai rekuperatoriai, (3) centrinė rekuperacija, (4) rekuperacija neįrengta, tik numatyta galimybė. Šis būdas yra vienas efektyviausių, nes išleidžiamas iš patalpos oras atiduoda savo šilumą ateinančiam šviežiam orui iš lauko. Todėl šviežio oro nereikia papildomai šildyti ir nedidėja šildymo sąnaudos.
R. Pečiulaitė pastebi, kad apie 30 proc. naujos statybos būstų, šiuo metu esančių rinkoje, nėra įrengiama jokių vėdinimo sprendinių, jie yra tik numatomi. Tai reiškia, kad būsimas buto savininkas privalės vienokį ar kitokį vėdinimo sprendinį įsirengti pats, jei norės komfortiškai gyventi A, A+, A++ klasės pastate, todėl reikia nusimatyti papildomą investiciją, kuri gali siekti 500–3000 Eur butui.